Tea

Unikátní čajové směsi vyráběné v Česku. Naše produktové portfolio tvoří prémiové ovocné, bylinné a pravé čaje. Vyrábíme klasické porcované čaje, sypané čaje a dárkové kazety.

Biogena teas are characteristic for their various combinations of herbs and fruits, intense aromas and delicate taste. Moreover, they have a distinctive design which has been repeatedly granted with the "Packaging of the Year" award.

The most well-known lines of our Biogena Majestic and Fantastic teas are intended for end consumers and can be found in regular stores, retails and e-shop. Biogena Organic is a range of BIO loose teas. Our offer includes also popular selection of Gunpowder, Sencha, Matcha and other teas. The Camellia tea range with a comprehensive variety of flavors is intended exclusively for hotels, restaurants, and cafes.

AG je řada nálevových čajů pro stravovací provozy. Jedná se o speciální čaje pro přípravu velkého objemu hotového nápoje. AG pro je potom řada rozpustných čajů pro vendingové stroje. Jsou nejen chutné, ale splňují všechna kritéria pro provoz v moderních automatech (sypkost, granulace, objemová hmotnost.)